روش‌های ساده و کاربردی جهت جلوگیری از یخ‌زدگی لوله و کنتور آب در زمستان !!!

متاسفانه با سرد شدن هوا یخ زدگی لوله های آب میتواند موجب ترکیدن آنها شود و خسارت سنگین برجا بگذارد. اگر دوست ندارید هزینه زیادی برای تعمیر لوله های ترکیده خود خرج کنید باید از یخ زدن آب لوله ها جلوگیری کنید.

روش های زیادی برای جلوگیری از یخ زدن لوله های آب، ناودان، دستگاه های آبیاری، تانکر و.. وجود دارد که در ادامه به مهترین این روش ها اشاره خواهیم کرد. با صرف چند دقیقه زمان برای پوشاندن و گرم نگه داشتن لوله ها و کنتور می توانید از یخ زدن و ترکیدن لوله های آب خود جلوگیری کنید و زمستان شیرین و بدون دغدغه را پشت سر بگذارید.

جلوگیری از یخ زدگی لوله های آب با نوارهای گرمایشی

شما می توانید با پیچیدن نوارهای گرمایشی اطراف لوله از یخ زدگی آنها جلوگیری کنید و می توانید این نوارها را در طول و اطراف لوله بپیچید. برای استفاده از این نوارها دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. قبل از نصب همیشه اطلاعات ایمنی را مطالعه بفرمایید تا از آتش سوزی های احتمالی جلوگیری کنید. به جای استفاده از این نوارها می توانید از لامپ های منعکس کننده گرما در یک فضای بسته و خشک استفاده کنید. در شب های سرد نور را بررسی کنید و ببینید لامپ درست عمل می کند.

با عایق های لاستیکی از یخ زدگی لوله های آب جلوگیری کنید

تمام لوله هایی که آب سرد در آنها حرکت می کند را عایق کنید, شما می توانید از عایق های لاستیکی فومی که برای لوله ها طراحی شده اند استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ فاصله ای بین لوله و عایق وجود ندارد. اگر این نوع عایق ها را در دسترس ندارید می توانید از پشم شیشه استفاده کنید.

چگونه از یخ زدگی لوله های آب جلوگیری کنیم؟

در روزهای سرد شیرآب را کمی باز کنید. نحوه باز کردن شیر آب طوری باشد که آب قطره قطره و بدون فشار بچکد. ابتدا شیر آب داغ و بعد شیر آب سرد را باز کنید. این کار باعث جلوگیری از یخ زدگی لوله های آب میشود.

برای جلوگیری از یخ زدگی آب لوله چکار کنم؟ از دریچه های آب گرم استفاد کنید

از دریچه های جریان آب گرم استفاده کنید. این دریچه ها به برق نیاز ندارند و با استفاد از این دریچه ها آب گرم از طریق لوله ها به طور مداوم در جریان هستند. قبل از نصب آب را از منبع اصلی ببندید و دریچه های زیر سینک را با اره آهن بری بردارید. دریچه را به اتصالات مسی که از دیوار بیرون آمده است وصل کنید. مطمئن شوید که لوله ها با یک آچار فرانسه به درستی بسته شده است. هر زمان که نمی خواهید آب جریان پیدا کند دریچه ها را ببندید.

با استفاده از دستگاه های RedyTemp از یخ زدگی لوله های آب، منبع آب و.. جلوگیری کنید.

از دستگاه های RedyTemp استفاده کنید. این دستگاه با استفاده از یک پروب دماسنج روی دمای آب داخل لوله ها نظارت می کنند. انتهای لوله های آب را برش بزنید. آنها را به دستگاه RedyTemp وصل کنید. دو لوله در پشت دستگاه وجود دارد. آنها را به خطوط آب وصل کنید. دستگاه را به سوکت دیوار وصل کنید. نقطه دمای دلخواه خود را تنظیم کنید.

جلوگیری از یخ زدن لوله های آب ثانویه

دریچه های آب ثانویه را ببندید. اگر از سیستم های آبیاری اتوماتیک استفاده می کنید دستگیره ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. دستگیره ها را با عایق، پشم شیشه ، نوارهای گرمایشی و یا هر وسیله مشابه بپوشانید. همین کار را برای ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و.. انجام دهید.

جلوگیری از یخ زدن آب استخر

پمپ های استخر آب را استفاده کنیدو در صورت خرابی پاور، اضافه کردن یک باتری بکاپ به پمپ را مد نظر داشته باشید. آب را در استخر بریزید. حالا پمپ باید به طور خودکار استخر را تخلیه کند. اطمینان حاصل کنید که پمپ به درستی کار می کند. علائم انجماد و یخ زدگی لوله ها را بررسی کنید و خطوط تخلیه را تمیز کنید.

جلوگیری از یخ زدن لوله های آب دستگاه ای آبیاری، کولر و…

در زمستان و یا قبل از اینکه دما پایین تر از نقطه انجماد برود دستگاه های آبیاری، شلنگ، اسپری آب را جدا کنید. در اینجا اگر از کولر های آبی اسفاده می کنید شلنگ آب را جدا کنید چون سرما باعث ترک خوردن شلنگ میشود.

پشم شیشه به عنوان یکی از عایق های مناسب در دمای زیر۱۰ درجه سانتی گراد میباشد و جهت حفاظت از تاسیسات آب در مقابل یخ زدگی قرار دادن کیسه های کنفی حامل خاک اره و یا لباس کهنه و قرار دادن آن در محفظه کنتور آب و نیز عایق کردن لوله های سطحی و کنتور ها توسط پشم شیشه، بهسازی حوضچه های کنتور، تعبیه درپوش مناسب کنتور و همچنین عبور لوله های آب آشامیدنی از عمق مناسب زمین، قطع آب واحد های خالی از سکونت و مراقبت مستمر در طول زمستان از راهکارهای مطلوب محسوب می شوند.

 

در منازل مسکونی دارای مخزن ذخیره آب نکته قابل توجه عایق بندی مخازن ذخیره بخصوص مخازن غیر محصوراست تا از بروز یخ زدگی جلوگیری شود.مشترکین عزیز در صورت بروز یخ زدگی از حرارت دادن مستقیم و یا ریختن آب جوش بر روی کنتور و یا شبکه آب داخل ساختمان پرهیز و از بر افروختن آتش در مجاورت تاسیسات آبی خودداری کنند.

برای رفع مشکل یخ زدگی توصیه میشود با صبر و حوصله از آب ولرم و حرارت غیر مستقیم استفاده شود.تحت هیچ شرایطی برای جلو گیری از یخ زدگی آب شیر های آب باز گذاشته نشود، زیرا این اقدام علاوه بر هدر رفتن آب, افزایش آب بها را نیز برای خانواده به دنبال خواهد داشت .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن